Reklama zewnętrzna – czym jest i w jakich formach występuje?

Historia reklamy sięga starożytności. Już wtedy ludzie próbowali w różnoraki sposób nakłonić potencjalnych klientów do skorzystania z ich usług. W dzisiejszych czasach wszystko poszło o kilka kroków naprzód i oprócz reklamy zewnętrznej, wyróżniamy także internetową, telewizyjną, prasową, radiową i mobilną. Każda z nich posiada różne formy, w których występuje. W jakiej postaci możemy w takim razie spotkać reklamę zewnętrzną i czym ona tak właściwie jest?

Czym jest reklama zewnętrzna? 

Zadaniem reklamy zewnętrznej jest trafienie do potencjalnego klienta poza jego miejsce zamieszkania. Oznacza to więc reklamę znajdującą się najczęściej w przestrzeni publicznej. Umieszczona w ruchliwych miejscach może trafić do dużej ilości potencjalnych klientów, a równocześnie nie będzie godzić w ich prywatność. Świetną przestrzenią do marketingu przy użyciu tej formy będą na pewno okolice ruchliwych ulic, autostrad, a także galerii handlowych i dworców. Oczywiście reklamy umieszczone we wnętrzach budynków lub w autobusach i pociągach należą do tej samej kategorii. 

Reklama zewnętrzna wielkoformatowa

Najczęściej występująca forma reklamy zewnętrznej. Spotykamy ją na każdym kroku za każdym razem, gdy wyjdziemy na spacer po mieście. Duże billboardy, siatki winylowe i banery to tylko jedne z niewielu nośników tej formy reklamy zewnętrznej. Trudne do ominięcia wzrokiem stanowią skuteczną i popularną formę marketingu. 

Mobilna reklama na samochodzie

Dzięki tej formie swoją reklamę możesz mieć zawsze tam, gdzie pojedziesz. Dobrze zaprojektowana reklama na samochodzie przyciągnie wzrok niejednej osoby. Do tego koszta są na pewno mniejsze niż inwestycja w duże reklamy wielkoformatowe. Dzięki reklamie na samochodzie oznaczysz także swoją flotę w estetyczny i spójny sposób, co na pewno będzie miało niemały wpływ na ogólną prezencję firmy. 

Firmowe kasetony reklamowe

Przyjmujące zwykle proste kształty kasetony reklamowe mogą pełnić funkcję zarówno reklamową, jak i informacyjną. Skutecznie oznaczą wejście do siedziby firmy, a dodatkowo mogą nieść przydatne dla klientów informacje. Kasetony reklamowe są grube na kilka centymetrów i montowane najczęściej na zewnątrz budynku, na jego elewacji. Wyróżniamy także kasetony reklamowe dwustronne, które zamontowane prostopadle do elewacji budynku z daleka poinformują o obecności naszego lokalu na drodze potencjalnego klienta idącego chodnikiem. 

Wyróżniające się kasetony świetlne

Ciekawą i przykuwającą wzrok formą reklamy są kasetony świetlne. Dzięki nim nawet wieczorową porą będzie widać nasz lokal z daleka. Kasetony świetlne mogą być gaszone po zamknięciu sklepu, co spełni zadanie informacyjne. Mogą też mienić się delikatnym światłem tak, by przyciągnąć klientów na następny dzień. Kasetony świetlne sprawdzą się również w recepcji siedzib firm. Umieszczone na ścianie będą zwracały uwagę i ładnie oświetlały wnętrze lokalu. 

Wolnostojące pylony reklamowe

Pylony reklamowe to typowa reklama zewnętrzna. Służą jako reklama, ale także jako drogowskazy. Duże korporacje posiadają często spory teren, na którym łatwo się zgubić. To właśnie dzięki pylonom reklamowym dowiemy się, gdzie jest lobby, parking samochodowy, a gdzie powinny kierować się samochody dostawcze. Te wolnostojące totemy to także świetny sposób na oznaczenie firmowych siedzib. Postawiony przed główną bramą pylon reklamowy nie pozwoli mieć wątpliwości, czy to tutaj znajduje się zakład, którego szukamy.