W jaki sposób podejść do rejestracji firmy w Hiszpanii?

Rejestracja firmy w Hiszpanii wymaga wykonania kilku operacji urzędowych, kraj ten jest jednak uznawany za przyjazny dla startujących biznesów. Samozatrudnienie, które jest też określane jako jednoosobowa działalność gospodarcza daje możliwość bycia przedsiębiorcą na podobnych zasadach, co te, które znamy z naszych polskich realiów. Wiele przedsiębiorców zastanawia się jednak, jak podejść do tego tematu, co warto wiedzieć już na starcie, jaka osobowość prawna nowej firmy będzie najlepsza i jak wygląda rejestracja działalności w Hiszpanii krok po kroku. Dobrze jest wiedzieć o tym, że w Hiszpanii jednym z częściej praktykowanych przedsięwzięć jest rejestracja spółki i na pewno to rozwiązanie warto wziąć pod uwagę już na starcie. Dlaczego akurat spółka?

Jakie są dostępne rodzaje spółek i czy rejestracja spółki rzeczywiście jest korzystna?

Dostępne do rejestracji rodzaje spółek w dużym stopniu przypominają te, które zostały przewidziane także w polskim prawie. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dodatkowo także jej wariant „nowe przedsiębiorstwo”), spółka jawna, komandytowa, akcyjna, a także możliwość rejestracji oddziału firmy. To, co na pewno warto wiedzieć to, że nie ma konieczności fizycznego przebywania na terenie Hiszpanii, aby założyć firmę. Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem obecnie jest dokonywanie rejestracji przez Internet. Stanowi to spore uproszczenie.

Najpopularniejszym typem spółki, który jest rejestrowany w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W zależności od wybranego typu spółki czas, jaki trzeba sobie zarezerwować na jej rejestrację, jest to nawet do 4 tygodni czasu. Dlatego też wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „nowe przedsiębiorstwo” stanowi pewne wyjście naprzeciw przedsiębiorcom, gdzie formalności oraz czas oczekiwania na odpowiedzi z urzędów zostały skrócone do minimum. Tym samym możliwa jest rejestracja nawet w około 4 dni robocze.

Porównanie działalności jednoosobowej oraz spółki

Spółka daje możliwość zaproszenia do współpracy jeszcze innych jej uczestników tak, aby móc razem prowadzić działalność. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (tak, jak i spółka akcyjna) jest typem spółki kapitałowej. Oznacza to, że uczestnicy tej spółki wchodzą do niej z określonym kapitałem, który przekłada się na ich decyzyjność w tej nowej formacji. Tym samym, ich odpowiedzialność za losy takiego podmiotu wynosi tyle, ile do niego wnieśli. Jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku działalności w formie samozatrudnienia czy spółki osobowej, gdzie uczestnicy ponoszą odpowiedzialność personalną i odpowiadają całym swoim majątkiem.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku chęci otwarcia spółki, trzeba wykazać na start wartość kapitału początkowego, który wynosi około 3000 euro. Tymczasem, rejestracja działalności w Hiszpanii w formie samozatrudnienia nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Więcej szczegółów związanych z kwestiami rejestracji firmy w Hiszpanii można znaleźć na stronie accountingservicesinspain.com.