work floor

W jaki sposób prowadzić firmę w Hiszpanii?

Na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii zazwyczaj decydują się ci, którzy znają ten kraj i ten rynek. Jednakże, sprawy związane z rachunkowością, a także z kwestiami podatkowymi mogą być naprawdę niełatwe i raczej nikt nie rodzi się z ich znajomością. Dlatego też chcąc działać na terenie Hiszpanii trzeba bardzo dobrze rozeznać się w przepisach i ustawach, można też zgłosić się do odpowiedniego biura rachunkowego, które będzie w stanie udzielić nam porad i wskazówek lub też które zajmie się prowadzeniem naszej księgowości.

 

Podatki oraz kwota wolna od podatku

 

Podatek dochodowy w Hiszpanii stanowi jedno z podstawowych zagadnień, jakie może obejmować przedsiębiorców. Standardowo, w przypadku dużych firm wynosi on 30%, a dla mniejszych przedsiębiorstw jest to wartość 25%. W jaki sposób oszacować, czy jako przedsiębiorstwo jest się dużą czy też małą firmą? Przede wszystkim ma tutaj zastosowanie kryterium dochodu. Kiedy mała firma przekroczy granicę 120 202,41 euro- jest już uznawana za dużą firmę, a tym samym musi zapłacić wyższy podatek.

 

Kolejną istotną kwestią jest to, jaka obowiązuje kwota wolna od podatku w Hiszpanii. Niektóre przedsiębiorstwa mogą bowiem z niej bez przeszkód skorzystać. Na obecny rok została ona ustalona na kwotę 3400 euro. Pamiętajmy jednak o tym, że w kwestii przepisów i ustaw co roku mogą pojawiać się jakieś nowości. Tym samym trzeba ciągle być na bieżąco i sprawdzać zmiany w prawie. Jeśli natomiast nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu do tego, aby ciągle zajmować się kwestiami podatkowymi i księgowymi- najlepiej zlecić to zadanie do biura rachunkowego. Wtedy zyskujemy pewność, że wszystkie rozliczenia będą przeprowadzone poprawnie. Nie będziemy musieli się obawiać żadnych kontroli czy też wezwań do urzędu w celu złożenia wyjaśnień. Zaoszczędzimy też cenny czas, jaki będziemy mogli przeznaczyć na pracę nad rozwijaniem naszego przedsiębiorstwa. Jest to więc wygodne i często praktykowane rozwiązanie.