Rejestracja do podatku VAT w Hiszpanii- kiedy jest konieczna?

Podatki są chyba dla każdego przedsiębiorcy czymś oczywistym z czym będzie się trzeba zmierzyć. Rozliczanie podatku VAT jest obowiązkowe w przypadku, kiedy przedsiębiorca korzysta z magazynu na terenie Hiszpanii lub też kiedy prowadząc działalność przekroczy kwotę 10 000 euro z prowadzonej sprzedaży, nawet jeśli miała ona miejsce także poza Hiszpanią. Aby móc rozliczać VAT konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja. Warto dokonać jej zaraz przed przekroczeniem wspomnianej kwoty, gdyż wiąże się ona z dość długim czasem trwania całej procedury. Podstawową stawką podatku VAT w Hiszpanii jest obecnie stawka 24%. Co zrobić, aby zarejestrować się jako płatnik i co warto wiedzieć o podatkach w Hiszpanii jeszcze przed rejestracją firmy w tym kraju?

W jaki sposób można zostać płatnikiem VAT?

Tak naprawdę jest to pewien proces, na który dobrze jest zarezerwować sobie około 6 miesięcy czasu na to, aby dopełnić wszelkich formalności. Na początku, kiedy sprawdzamy, jak wyglądają podatki w Hiszpanii otrzymujemy informację, że konieczne jest uzyskanie numeru podatkowego NIE, jeśli jeszcze takiego nie mamy. Kiedy już go uzyskamy- koniecznie powinniśmy złożyć do hiszpańskiego urzędu deklarację VAT. Kolejnym etapem jest nadanie numeru VAT w Hiszpanii, który otrzymujemy w sytuacji, kiedy uzasadnimy, że jest taka konieczność. Urząd ma 6 miesięcy czasu na nadanie nam takiego numeru.

A jak wygląda podatek od spółek?

W Hiszpanii sporym zainteresowaniem cieszy się możliwość zarejestrowania spółki. Najchętniej wybieranym jej rodzajem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Stworzono nawet specjalny jej wariant „nowe przedsiębiorstwo”, dzięki któremu możliwe jest skrócenie koniecznych kwestii formalnych do maksimum. Ten rodzaj spółki stanowi nawet alternatywę dla samozatrudnienia czyli dla jednoosobowej działalności gospodarczej ze względu na fakt, że można przystąpić do niego samodzielnie. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- tak jak i spółka akcyjna- są rodzajem spółki kapitałowej bądź też handlowej. Nie wiedząc dokładnie, jaka osobowość prawna będzie dla nas korzystniejsza, już na etapie rejestracji nowego podmiotu, warto zasięgnąć porady w jednym z polecanych biur księgowych. Wystarczy odwiedzić stronę- https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/. Tutaj też możemy zlecić prowadzenie regularnych rozliczeń naszej firmy, jeśli nie chcemy samodzielnie prowadzić rachunkowości swojej firmy.

 

Podatek od spółek obowiązuje podmioty, które zostały utworzone przez osoby mające status rezydenta na terenie Hiszpanii. Zasadnicza stawka podatkowa wynosi tutaj 25%. Jeśli jednak podmiot dopiero został zarejestrowany, może korzystać z obniżonej, preferencyjnej stawki VAT przez okres 2 lat od daty rejestracji. Wówczas stawka podatkowa wynosi 15%.

 

Warto wiedzieć także o tym, że stawki podatkowe mogą być różne w zależności od tego, w jakim miejscu w kraju prowadzimy działalność i gdzie została ona zarejestrowana. W niektórych regionach zostały przewidziane inne stawki dla mniejszych jak i dla większych przedsiębiorstw.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *