coworking

Co to jest coworking? Czy to jest dobre rozwiązanie?

Możliwością coworkingu bardzo często są zainteresowane osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ale nie chcą wynajmować całego biura tylko i wyłącznie dla siebie, gdyż zazwyczaj jest to nieopłacalne. A jednak, ciasne mieszkanie, brak odpowiednich warunków do pracy i chęć posiadania stałego miejsca do spotkań z klientami sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych coworkingiem.

Co to jest coworking i na czym polega?

Coworking dosłownie oznacza wspólną pracę kilku indywidualnych jednostek. Jednakże, mówiąc „wspólnie” ma się na myśli pracę na jednej przestrzeni, gdzie każdy realizuje swoje własne, odrębne zadania. Dlatego też coworking space jest biurem, gdzie pracuje wiele osób, które tak naprawdę nie mają ze sobą nic wspólnego, a dodatkowo- sami są sobie szefami. Jednakże, aby móc pracować w komfortowych warunkach, korzystają z możliwości wynajmowania biurka w takiej przestrzeni, obok innych osób, które są w dokładnie takiej samej sytuacji. Możliwość wynajęcia biurka w takiej przestrzeni stanowi często domenę freelancerów i jest możliwa w większych miastach.

A może coworking darmowy?

Bardzo często za korzystanie z takiej przestrzeni trzeba zapłacić. Polega to mniej więcej na tym, że niejako wynajmujemy jedno z biurek, które zawsze może być do nas przypisane i możemy z niego korzystać ile chcemy podczas okresu najmu. W profesjonalnych biurach do dyspozycji pracowników dostępne są także sale konferencyjne czy salki, w których można zorganizować spotkanie biznesowe- często trzeba jednak taką salę rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że nikt inny jej nie zajmie. Wynajmowanie przestrzeni coworkingowej ma te plusy, że zazwyczaj jest znacznie tańsze od wynajmu całkowicie odrębnego lokalu. Jednocześnie, daje nam możliwość komfortowej pracy w naprawdę ładnym i nowoczesnym miejscu, gdzie dodatkowo mamy do dyspozycji przestrzeń do organizowania spotkań z klientami, a w wielu biznesach jest to bardzo ważne. Nie trzeba więc na siłę męczyć się w domu, gdzie nie mamy warunków do pracy i wszystko nas rozprasza- dla wielu osób takie rozwiązanie jest strzałem w dziesiątkę.

Alternatywę dla płatnych biur stanowią darmowe strefy coworkingowe. Tutaj standard pracy może być niższy, ale nie musimy nic za nie płacić. Możemy po prostu przyjść i sprawdzić, czy jest akurat wolne biurko do zajęcia- musimy się jednak liczyć także z tym, że takiego może nie być. Nie mamy tutaj do dyspozycji żadnej dodatkowej sali, a strefa pracy to po prostu biurka razem z gniazdkami prądowymi, gdzie można podpiąć własnego laptopa. Bardzo często takie strefy są obecnie aranżowane w galeriach handlowych, a nawet w restauracjach czy bibliotekach.

Minusem coworkingu jest to, że jednak musimy pracować w otoczeniu innych ludzi, nie możemy więc czuć się maksymalnie swobodnie. Z drugiej strony- dla wielu ludzi jest to motywujące. Dodatkowo, mamy większą możliwość nawiązywania znajomości i kontaktów, które po prostu mogą się dla nas okazać przydatne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *